اهمیت نگارش پروپوزال

ساخت وبلاگ
چکیده : نگارش پروپوزال اولین قدم در انجام یک کار پژوهشی به حساب می آید. دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی از دانشج... با عنوان : اهمیت نگارش پروپوزال بخوانید :

نگارش پروپوزال اولین قدم در انجام یک کار پژوهشی به حساب می آید. دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی از دانشجویان و محققان خود در خواست ارائه پروپوزال و طرحپژوهشی کرده و در برخی مواقع (در مقطع دکتری) درخواست دفاع از  پروپوزال  می دهند.  پروپوزال  باید قادر به بیان آنچه که دانشجو قصد انجام آن رادارد باشد و همچنین هدف از انجام آن پروژه را نیز مشخص نماید.

اولین مرحله انجام یک کار پژوهشی احساس وجود یک مشکل است. به این معنی که در کار خویش با مانع یا مشکلی روبه رو شده است, در حل آن ابهام یا تردید دارد و نی تواند در مقابل آن ساکت بماند و نقشه ای که با حرکت بر طبق آن در یک کار پژوهشی بتوناید به اهداف تعیین شده در راستای حل مشکل موجود برسید را منشور تحقیق یا همان پروپوزال می نامند.

پژوهشگر باید مشخص کند که مطالعه مسئله مد نظر وی از چه اهمیتی برخوردار است. یعنی انجام  پروپوزال  و ارائه پایان نامه وی چه مشکلی را حل خواهد کرد و اگرپژوهش انجام نگیرد چه صدمه ای متوجه جامعه یا بخش تحقیقاتی و پژوهشی خواهد شد و چه کسانی از نتایج حاصل از پژوهش استفاده خواهند کرد.

 

                    

پژوهشگر باید با بررسی نظریات و تئوری های موجود در باب مسئله مورد پژوهش اهمیت مسئله را در میان مسائل موجود در نظریات مختلف با اسناد معتبر مشخص نماید. در واقع در این قسمت یعنی نگارش پروپوزال,  پژوهشگر اهمیت مسئله را از بعد نظری و کنکاش در نظریات و تئوری ها مطرح می نماید و این به منزله ارائه اهمیت نظری پروپوزال خواهد بود . گام بعدی پرداختن به اهمیت کاربردی  پروپوزال است, در این قسمت پژوهشگر باید از طریق بررسی جوانب اساسی, در عمل به بیان نتایج و فواید کاربردی حاصل از انجام پژوهش در باب مسئله مد نظر بپردازد. 

سفارش پروپوزال

انجام پروپوزال

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : جمعه 26 خرداد 1396 ساعت: 20:44